Yenilikler

13.02.2022
PAMUKLU KUMAŞA METRAJ DİJİTAL PİGMENT BASKIDA ÖN İŞLEMİN ÖNEMİ

Tekstilleri dijital olarak basmak için kullanılan beş ana mürekkep türü vardır. Reaktif, Asit, Direkt Dispers, Süblimasyon ve Pigment mürekkepleri. Her mürekkebin kendisiyle ilişkili bir baskı, kuruma ve sabitleme yöntemi vardır. Pigment hariç, yukarıdakilerin tümü kumaş lifleri ile kimyasal bağlanma ile sabitlenir.

Bu makalenin amacı, Dijital Tekstil Pigment Mürekkebinin kumaşla nasıl çalıştığını anlamak ve tüm değişkenlerin bu süreç üzerinde ne gibi bir etkisi olduğunu anlamaktır. Başlamadan önce baskılı kumaşların kalite kriterleri ile başlayalım.

Basılı kumaşın performansı (herhangi bir yöntemle) Renk Haslığı, Yıkama Haslığı, Islak ve Kuru Sürtme Haslığı, Terleme Haslığı, El Dokunuş Hissi ve Renklendiriciler ve mürekkep formülasyonları ile ilgili Güvenlik hususları gibi birkaç önemli kriter ile değerlendirilir. Genel olarak Dijital Tekstil Pigment Mürekkeplerinin bu yönlerin her birini nasıl değerlendirdiğini anlayalım. Solmaya son derece dirençli pigmentler sayesinde, bu mürekkepler solmaya karşı mükemmel Renk Haslığına sahiptir. Mürekkep formülasyonlarındaki en son gelişmeler, Islak ve Kuru Sürtünme Haslığı ile birlikte Yıkama Haslığı için son derece güvenilir performans sunar. Pigment mürekkepler aynı zamanda çok iyi ter haslığı sunar. Pigment baskılı kumaşların tek dezavantajı, baskılı alanda hafif bir ele gelme hissine sahip olmalarıdır.

Pigment mürekkepleri, pigmentin kumaşa yapışması sağlanarak sabitlenir. Pigment mürekkepleri, tipik olarak polimer bazlı bileşik olan bağlayıcı içerir. Fiksasyon işlemi sırasında bu polimer, plastikleşeceği (yarı katı hale dönüştürüleceği) bir sıcaklığa kadar ısıtılır ve ardından kumaşın lifleri ile mürekkepteki pigment parçacıkları arasında bir bağ oluşturur. Bu bir bakıma pigment partikülü ile kumaş arasında fiziksel bir bağ oluşturur. Bu bağlayıcı, pigment mürekkeplerinin performansında oldukça kritik bir rol oynar. Mürekkebin stabilitesinden, nozul püskürtme performansından, baskı kafasının tıkanmasını önlemeden, mürekkebin kumaş üzerindeki haslıklarının sağlanmasına, minimum his vermesine kadar bağlayıcıya bağlı olarak çeşitli şeylerdir. Tüm bunları yönetmek zorlu bir iştir ve bu nedenle iyi bir pigment mürekkebi bulmak zorlaşır.İlginç bir şekilde, bu bağlama işlemi, pigment mürekkeplerine bazı benzersiz avantajlar sağlar. En önemlisi baskılı kumaşın ısıya maruz bırakılması ile fikseleme işlemi yapılabilmektedir. Mürekkebi kumaşa sabitlemek için ihtiyacınız olan tek şey yeterli süre için doğru sıcaklıktır. Bu, diğer baskı teknikleri için gereken muazzam miktarda su tasarrufu sağlar. Ek olarak, pigment mürekkeplerini, pamuklu karışımlardaki kompozisyonlarla bile çeşitli kumaşlara baskı yapmak için kullanabilirsiniz. Bu, pamuklu karışım kumaşlara dijital olarak basma olanaklarını açar. Ayrıca baskı sonrası kumaşların işlenmesinin istenmediği bazı uygulamalarda yoğun olarak pigment mürekkepler kullanılmaktadır.

Baskı süreci perspektifinden, PFP kumaşlarının başlaması gerekir. "PFP" veya "Baskıya Hazır" kumaşlar genellikle, çeşitli üretim aşamalarında kullanılan çeşitli yağları, mumları, haşıl maddelerini vb. çıkarmak için işlenir. Bu kimyasallar etkileşime girer ve mürekkeplerin düzgün şekilde sabitlenmesini engeller. Endüstrinin önemli bir kısmı, baskıdan önce kumaşa ön kaplama yapar. İşte ideal bir baskı akışının grafiği.Dijital tekstil pigment mürekkeplerinin herhangi bir ön işlem gerektirmeden doğrudan kumaşlara baskı yapabilmesi mümkündür. Bu mutlak bir gerçektir, ancak baskı sonuçlarını iyileştirmek adına Ön İşlemin rolünü anlamak ilginç olur. Bildiğiniz gibi pigment mürekkepler öncelikle doğal elyaf bazlı kumaşlara baskı yapmak için kullanılır. Doğrudan kumaşa basıldığında, pigment parçacıkları kumaşın gözenekli lifleri tarafından emilir. Bu nedenle, sonuçlar baskı sırasında iyi görünse de, baskı kurudukça solgun görünürler. İşte burada ön işlemin rolü devreye giriyor.

Kimyasal baza bağlı olarak ön işlem kimyasalları çeşitli işlevleri yerine getirir. Öncelikle hepsi mürekkebin kumaşların yüzeyinde kalmasına yardımcı olur. Bu, mürekkebin liflere emilmesini önler. Liflerin üzerinde daha fazla mürekkebin tutulması, mürekkeplerin parlak renkler üretmesine yardımcı olur. Bazı ön işlemler daha ileri gider ve mürekkeplerin kumaşlara sabitlenmesini iyileştirmeye yardımcı olur. Böylece mürekkeplerin yıkama, ıslak sürtme ve kuru sürtme haslığı özelliklerini iyileştirir. Ayrıca, kumaşa önceden kaplanmış ise daha az mürekkep ve daha az baskı geçişi kullanabilirsiniz. Bu, üretkenliği artırmaya ve mürekkep maliyetlerini düşürmeye yardımcı olur.
UV BASKI MAKİNELERİNDE YENİ ENDÜSTRİYEL BASKI KAFASI RICOH GH2220

Epson DX5 tabanlı en popüler baskı sistemi eskidi, piyasada birçok dezavantajı ve yüksek fiyatı var. Ayrıca EPSON, kullanıcıya doğrudan kafa satmaz ve servis vermez. Dijital baskı pazarında, tüm DX5 kafaları ofis yazıcılarından “çıkarılır”.

Ricoh şirketi piyasada yeni baskı kafasını gerçekleştirdi: Ricoh GEN4'teki hız ve kalite ile daha uzun ömürlü ve renk için EPSON'dan daha düşük fiyatla. Ricoh GH2220.

Bir GH2220 kafasında 2 bağımsız mürekkep kanalı vardır ve her biri ayrı renk için kullanılabilir.

Sonuç olarak, 2 baskı kafası GH2220 tamamen CMYK yapar. Başka bir kafaya beyaz renk eklenirse, tam renk sisteminin toplam tutarı 1200 $ olacaktır.

BASKI KALİTESİ

GH2220, 2,5 pl mürekkep damlası boyutunda küçük damlacık sistemidir. DX5 damlacığından iki kat, standart sistemden 5 kat daha küçüktür. Yazıcı kafasının çalışma frekansı 30 kHz olup, değişken nokta sistemi de mevcuttur. Yeni, daha yüksek çözünürlüklü görüntüleri, hiçbir yapaylık olmadan, ancak daha iyi yarım ton oluşturmayla yazdırabilirsiniz.

5 YILA KADAR ÇALIŞMA ÖMRÜ

Baskı kafası Epson DX5, kafayı zamanla içeriden aşındıran aşındırıcı UV mürekkepleri için oluşturulmamıştır. Bu, kafanın hizmet ömrünü 2-3 yıl azaltır. Çok baskı yapıyorsanız, düşük kaliteli mürekkepler kullanıyorsanız ve baskı kafasını solventle çok sık yıkarsanız, Epson DX5 bir yıldan fazla dayanmaz.

Ricoh GH2220 üzerindeki baskı sistemi solvent ve UV mürekkeplerine karşı daha dayanıklıdır, teknik olarak daha iyi monte edilir ve hizmet ömrü 5 yıla kadar uzar (geliştiricinin testiyle onaylanır). Bu, endüstriyel pazar için baskı kafasıdır.

Ayrıca iki ayrı mürekkep kanalı, Epson DX5'te olduğu gibi (1500$'dan başlayan) tüm sistemi satın almak yerine yalnızca bir kafayı (500$) değiştirerek sistemi onarmaya izin veriyor.

ENDÜSTRİYEL HIZ

GH2220 baskı kafasının (30 kHz) yüksek çalışma frekansı, ortalama üretim ayarlarında Epson DX5 tabanlı sistemlere göre 1,5 kat daha hızlı baskı yapılmasına olanak tanır.

GH 2220'nin (2,5 pl) küçük damlacık boyutu sayesinde bazı siparişleri tek geçişte ancak en yüksek kalitede tamamlayabilirsiniz. Bu durumda Ricoh baskı kafası rakibinin üzerindedir.

GÜVENİLİR ÇOK YÖNLÜLÜK

Ricoh GH2220, UV, solvent, su bazlı ve boya süblimasyon mürekkepleriyle uyumludur. Sistemi temizledikten hemen sonra mürekkep türünü değiştirebilirsiniz ve bu seçenek GH2220 tabanlı ekipmanı kesinlikle çok işlevli hale getirir.

Kaynak: https://www.linkedin.com/in/edward-mirchev


Biz POWERJET olarak, Ön İşlem ve sonrasında kurutucu, hatta dijital baskı sonrası fikseleme için kullanılacak bir üniteyi entegre şekilde sunmaktayız. POWERJET TX 1800S

BASKI KAFALARI SEÇİMİNDE YOL GÖSTERELİM….
DEVİR, KALİTE ve HIZI BİRLİKTE ELDE ETME DEVRİDİR.
Ricoh Baskı Kafalarının Kullanımı Kaçınılmaz Oldu !
A ) Ricoh Gen 5 ve GEN 6


 1. Endüstriyel bir baskı kafası olarak Ricoh GEN5 kafası şu anda yaygın olarak kullanılmaktadır. Genel olarak, en iyi ve en uygun maliyetli baskı kafasıdır.
 2. Ricoh GEN5 kafasının toplam 1280 nozulu var. Her bir kafa 2 renk yazdırır.
 3. Ricoh GEN5 kafası bağımsız plaka, bağlantı kabloları ve göbek kafasından oluşur. 54mm genişliğinde baskı yapar ve güçlü korozyon direncine sahip çelik yapılıdır.
 4. Ricoh GEN5 baskı kafası, günde 24 saat kesintisiz çalışabilir. Ricoh GEN5 kafa 3 - 5 yıl, diğer kafalara göre 3 kat fazla kullanılabilir.
 5. Ricoh GEN5 kafa 7 PL olarak en küçük inkdot sunuyor. UV baskı efekti, değişken inkdot baskıyla 2pt fontta kelimeleri net bir şekilde basabilen mükemmel ve gerçekçidir.
 6. Ricoh GEN5, çalışma ortamı tarafından mürekkep sıcaklığından ve viskozitesinden etkilenmez. Yüksek çözünürlüklü baskı ve pürüzsüz baskılar sağlamak için çeşitli mürekkepler için uygundur
 7. Ricoh Gen6 kafalar 2019 versiyonu olup, Gen5 kafalara göre %30 daha hızlıdır.
B ) Ricoh GH 2220


 1. Ricoh GH2220 baskı kafası düşük maliyetli, tüm çelik gövdeli ekonomik bir endüstriyel kafa türüdür. Çelik yapısı ile 4 gri seviyeleri değişken inkdot baskı sunar.
 2. Endüstri kafaları arasında 3pl inkdot baskı elde edebilen, 3.5pl inkdot sunan EPSON'dan daha yüksek çözünürlüğe sahip tek kafadır. Dahası, Ricoh GH2220 değişken inkdot baskıyı daha esnek bir şekilde kontrol ediyor.
 3. Ricoh GH2220'nin hızı EPSON kafasından daha yüksektir. (Ricoh GH2220 8-12㎡ / h yazarken, EPSON kafası 5㎡ / h yazabilir).
 4. GH2220 kafasının kullanım ömrü, EPSON kafasına göre 1,5 kat daha uzundur.
 5. Dahası, bir Ricoh GH2220 kafasının fiyatı bir EPSON DX5 kafasından çok daha ucuzdur.
SONUÇ


 1. Ricoh baskı kafası, Epson baskı kafasının hassasiyetini ve Seiko baskı kafasının hızını birleştirir.
 2. Değişken 7 ~ 35pl mürekkep damlacıkları, kafa kolay kolay tıkanmaz.
 3. Uzun ömür önemli bir avantajdır, ömrü düzenli bakım ile 5 yıldır.
 4. Zengin mürekkep uyumluluğu, piyasada bulunan çoğu mürekkep türü ile uyum sağlar.
POWERJET DİJİTAL T-SHIRT BASKI MAKİNELERİNDE YENİLİKLER


BEYAZ VE RENKLİ BOYALARIN BİRLİKTE BASILMASI
 1. SİYAH ve KOYU RENK T-SHIRTLARA BASKIDA; BASKI ZAMANINI KISALTMAK VE BASKI SERTLİĞİNİ / TUŞESİNİ AZALTMAK ADINA EN SON YENİLİK; BEYAZ ve RENKLİ BOYANIN BİRLİKTE BASILMASI…
 2. LÜTFEN VİDEOYU İZLEYİN: https://youtu.be/b4arzZyRxk0

KESİNTİSİZ, ARDI ARDINA BASKI
 1. POWERJET MAKİNELERİ TEK TABLA SİSTEMİYLE KESİNTİSİZ, ARDI ARDINA BASKI İMKANI SAĞLAR. KUMAŞ SERMEK VE KALDIRMAK İÇİN MAKİNEYİ DURDURMANIZ GEREKMEZ. POWERJET 1S DEKİ 3 LÜ TABLA, SİZE BU İMKANI SAĞLAR. VERİMLİLİĞİ ARTTIRIR. AYRICA TABLALAR ARASI ADAPTÖRLERLE TEK TEK VE YEKPARE BASKI ALANINA SAHİP OLURSUNUZ.
 2. LÜTFEN VİDEOYU İZLEYİN: https://youtu.be/b4arzZyRxk0

TEKRARLAMA BUTONU
 1. SADECE POWERJET BASKI MAKİNELERİNDE BULUNAN BU ÖZELLİK, OPERATÖRÜN MAKİNE BAŞINDAYKEN BASKIYA ARDI ARDINA DEVAM ETMESİNİ SAĞLAR. TEKRAR BİLGİSAYARIN BAŞINA GİDİP KOMUT VERMESİ GEREKMEZ. SERİ ÜRETİMDE BÜYÜK BİR ZAMAN KAZANDIRICIDIR.

DEVRİDAİM SİSTEMİ
 1. BEYAZ BOYANIN MAKİNEDEKİ KABINDA DİBE ÇÖKMESİNİN DE ENGELLENMESİ GEREKİR.
OTOMATİK KAFA TEMİZLEME SİSTEMİ
 1. KOYU ZEMİNLERE BASKI YAPMAYI MÜMKÜN KILAN BEYAZ BOYA; TİTAN DİOKSİT HAMMADDESİ İLE ÜRETİLMİŞTİR. TİTAN DİOSİT PUDRAYA BENZEYEN YAPISIYLA; BOYA İÇİNDE DİBE ÇÖKME YAPAR, HATTA BASKI KAFASINDA DONMA VE TIKAMAYA SEBEP OLUR.
 2. BEYAZ BOYANIN BASKI KAFASINDAKİ SAÇ TELİ KALINLIĞINDAKİ NOZZLELARI TIKAMASI, HATTA ORADA DONMASI TEHLİKESİ VARDIR. 2013 YILINDAN İTİBAREN POWERJET MAKİNELERİNDE “ OTOMATİK KAFA TEMİZLEME SİSTEMİ ( AHCS ) “ VARDIR. POWERJET MAKİNELERİNDE BULUNAN BU SİSTEM SAYESİNDE MAKİNENİN KAFASI, BASKININ YAPILMADIĞI ZAMANLARDA “ OTOMATİK KAFA TEMİZLEME ” MODUNA GEÇER. KAFADAKİ NOZZLELARDAN BOYANIN PÜSKÜRTÜLMESİ; KAFADA BEYAZ BOYANIN KURUMASINI VE KAFANIN TIKANMASINI ENGELLER